To jest archiwalna wersja strony.
Najnowsze informacje znajdują się tutaj: www.jeziora.com.pl

Kampania „Wpłyń na czyste Mazury” zainaugurowana w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich

W dniu 17 maja br. w Giżycku podczas Festiwalu Żagli ISSA oficjalne zainaugurowano w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich kampanię informacyjno-promocyjną pod hasłem „Wpłyń na czyste Mazury”. Fundacja Nasza Ziemia z Warszawy oraz Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich rozpoczęły wspólne działania mające na celu kreowanie postawy świadomego i odpowiedzialnego za środowisko naturalne turysty.

 

Mazury należą do najpiękniejszych krain w Polsce. Sprawia to urozmaicony krajobraz polodowcowy z licznymi jeziorami, bagnami i lasami, w które wplatają się pełne uroku pola i łąki. Bogactwo przyrody i różnorodność krajobrazu wyróżniają ten region na tle pozostałych zakątków Polski, Europy i świata. Przepiękny krajobraz Mazur i występujące tu skarby przyrody są wyjątkowe, w wielu przypadkach niepowtarzalne.

 

Korzystajmy z uroków tej przepięknej krainy, ale zarazem dbajmy na co dzień o jej czystość.

 

 

Celem projektu „Wpłyń na czyste Mazury”, który jest elementem tegorocznego Sprzątania Świata pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!”, jest zwrócenie szczególnej uwagi na problem nielegalnego i bardzo szkodliwego dla ekosystemu wodnego wyrzucania odpadów oraz zrzutu ścieków z toalet pokładowych bezpośrednio z jachtów do jeziora. Kluczowym działaniem jest dotarcie do żeglarzy i motorowodniaków z informacją, gdzie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich można się pozbyć śmieci i zrzucić ścieki nie ingerując w środowisko.

 

Wśród zaplanowanych działań w ramach kampanii znajdzie sięrejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich z Węgorzewa do Rucianego Nidy (od 12 lipca do 2 sierpnia), podczas którego będą prowadzone działania edukacyjne, przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia oraz wolontariusze będą rozpowszechniać mapki z punktami, gdzie we właściwy i bezpieczny dla środowiska sposób można pozostawić odpady i ścieki. Żeglarze i wypoczywający nad wodą otrzymają poradniki zawierające proste zasady wypoczynku w zgodzie z przyrodą. Ponadto przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia oraz Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich aktywnie edukując turystów i mieszkańców Regionu WJM wezmą udział w szeregu wydarzeniach na szlaku: 12 lipca w Węgorzewie, 19 lipca w Giżycku, 27 lipca w Mikołajkach oraz 2 sierpnia w Rucianem - Nidzie w czasie imprez w ramach  Żeglarskiego Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur.

 

Dodatkowo żeglarze, którym leży na sercu czystość mazurskich jezior będą mogli oznakować swoją łódź banderą „Wpłyń na czyste Mazury” oraz wziąć udział w dystrybucji materiałów informacyjno-edukacyjnych, wśród innych turystów wodnych.

Do działań informacyjno-edukacyjnych w ramach kampanii przyłączyła się firma Ahoj Czarter z Węgorzewa. Będzie ona informować i zachęcać żeglarzy czarterujących jachty do zrzutu ścieków wyłącznie w przeznaczonych do tego i legalnych punktach. Poprzez dystrybuowaną przez Ahoj Czarter kartę eko-turysty, żeglarze będą zbierać potwierdzenia legalnego zrzutu ścieków w sposób legalny, na zakończenie akcji spośród uczestników zostanie wylosowany zwycięzca, który otrzyma nagrodę.

 

Finał i podsumowanie kampanii „Wpłyń na czyste Mazury” oraz Akcji Sprzątanie Świata odbędzie się w trzeci weekend września na Mazurach.

Więcej informacji o tegorocznej akcji na: www.sprzatanieswiata-polska.pl, www.naszaziemia.pl, www.facebook.com/naszaziemia.

 

17 maja w porcie Ekomarina w Giżycku na stanowiskach FOWJM, Fundacji Nasza Ziemia, Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Mazurskiego Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami oraz Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zorganizowano różnorodne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych - w szczególności miłośników żeglarstwa. W myśl idei edukacja poprzez zabawę, każdy odwiedzający stanowiska namiotowe został wyposażony w niezbędną wiedzę służącą bezpiecznemu i przyjaznemu przyrodzie i środowisku wypoczynkowi. Przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia dystrybuowali mapki z punktami legalnego zrzutu ścieków pokładowych oraz odpadów stałych, rozpowszechniano także poradnik eko-turysty. Nie zabrakło konkursów wiedzy, zabaw plastycznych, pokazów rękodzieła w wykonaniu wolontariuszy z I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, pokazów pierwszej pomocy w wykonaniu przedstawicieli MOPR, 12 grup dziecięcych przedstawicieli giżyckich przedszkoli wzięło udział w konkursie plastycznym „Kolorowy żagiel”. Ponadto w sali konferencyjnej Ekomariny odbyło się krótkie otwarte seminarium poświęcone tematyce czystości jezior na szlaku WJM. Wszystkim uczestnikom wydarzenia dziękujemy serdecznie za udział. Zapraszamy na kolejne spotkania w Węgorzewie, Giżycku, Mikołajkach i Rucianem Nidzie.

 

 

  ZDJĘCIA W GALERII