To jest archiwalna wersja strony.
Najnowsze informacje znajdują się tutaj: www.jeziora.com.pl

„Tydzień dla Ziemi” Samorządowego Przedszkola w Pieckach

                                     „Tydzień dla Ziemi”

Dzieci z Samorządowego Przedszkola w Pieckach , co roku aktywnie uczestniczą w obchodach Światowego Dnia Ziemi. Podtrzymując tradycje, w tym roku przyłączyły się do akcji pod hasłem „Tydzień dla Ziemi”. Pracując z małymi dziećmi w przedszkolu mamy doskonałą okazję, żeby kształtować w nich zachowania proekologiczne, staramy się czynić ich świadomymi użytkownikami środowiska naturalnego. Organizujemy bardzo dużą ilość zajęć, podczas których uczymy dzieci, jak ważna dla nas jest przyroda. Organizujemy wycieczki ekologiczne, uczestniczymy w uroczystościach organizowanych z okazji „Dni Ziemi”, a także uczestniczymy w akcjach mających na celu zbiórkę zużytych baterii. Zbieramy również plastikowe nakrętki, pomagając w ten sposób chorym dzieciom. W ramach „Tygodnia dla Ziemi” zorganizowałyśmy na terenie przedszkola BIEG DLA ZIEMI. Udział w nim wzięły wszystkie grupy.Przedszkolaki wykazali się wielkim zaangażowaniem podczas biegu sztafetowego. Uśmiech na twarzach towarzyszył wszystkimdzieciom. Każdy chciał pokazać jak szybko biega i wygrać, i tak się stało. Nie było przegranych. Wszystkie dzieci dostały pamiątkowe medale, ołówki i coś słodkiego. Dodatkowo każda grupa otrzymała dyplom ukończenia biegu. Zwróciłyśmy uwagę dzieci na ważny cel takiegodziałania- biegniemy dla Ziemi, gdyż musimy o nią dbać już od najmłodszych lat.

Ponadto od września 2014 roku nasze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zbierają zużyte baterie. W przedszkolu mamy specjalne pojemniki, do których wrzucamy baterie. W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do konkursu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego pt. „Baterie na wagę czystego środowiska”. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedszkolaków zebraliśmy ponad 200 kg zużytych baterii. Znaleźliśmy się wśród nagrodzonych placówek. Otrzymaliśmy nagrodę gwarantowaną: gry edukacyjne, puzzle, zestaw instrumentów perkusyjnych oraz nagrodę za zajęcie wysokiego miejsca -wizualizer. Szacunkowa wartość nagród to ok. 2 tysiące złotych. W kwietniu zorganizowałyśmy w grupach zajęcia dydaktyczne pod hasłem PRZYRODA BEZ ZUŻYTYCH BATERII, które miały na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami niebezpiecznymi. Przedszkolaki nadal aktywnie przynoszą zużyte baterie. Dzięki czemu mamy ich już około 80 kg.

Wiosną, w ramach poznania RÓŻNORODNOŚCI ROŚLIN W NAJBLIŻSZYM OTOCZENIU w każdej grupie wiekowej w naszym przedszkolu powstały piękne, zielone kąciki przyrody. Dzieci wspólnie z nauczycielkami przygotowały warsztat pracy potrzebny do założenia zielonego kącika: doniczki, ziemię, watę, nasiona, wodę itp. Następnie przedszkolaki poznały kształt, wielkość, barwę różnego rodzaju nasion i warzyw przygotowanych do sadzenia w ziemi. Dzięki temu przedszkolaki wiedzą co jest potrzebne roślinom do wzrostu. Obserwują  rośliny i cieszą się z ich wzrostu. Wszystkie dzieci dbały o swoje roślinki w kąciku przyrody poprzez codzienne podlewanie. Maluchy zasiały w swoim kąciku przyrody cebulę, fasolę, zboże i rzeżuchę. Poznały dwa sposoby wysiewu nasion do ziemi i na watę. Wszyscy z niecierpliwością czekali kiedy pojawią się zielone roślinki. Kiełkowanie nasionek i pojawienie się rzeżuchy było wielkim wydarzeniem.

Tradycyjnie, jak co roku w kwietniu wzięliśmy również udział w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Tego dnia w przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko.Nauczycielki szczególną uwagę dzieci zwróciły na segregowanieodpadóworaz recykling. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały udział w rozmowie, odpowiadały na zadane pytania. Maluszki poznały kolory pojemników do których należy wrzucać posortowane odpady. Następnie wyruszyliśmy w teren, sprzątać najbliższa okolicę. Wszystkiedzieciotrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Wszystkie śmieci z zapełnionych worków włożyły do odpowiednich pojemników.

Jestem przekonana, że nasze przedszkolaki będą pamiętały, że należy dbać i szanować przyrodę.

                                                                                                                                                                                                             Koordynator akcji Dorota Bijaczewska