To jest archiwalna wersja strony.
Najnowsze informacje znajdują się tutaj: www.jeziora.com.pl

,,Zielona Szkoła ” FUNDACJI RECAL

Dwie placówki z gminy Pisz nagrodzone za edukację recyklingową. Szkoła Podstawowa w Hejdyku została po raz szósty laureatem ogólnopolskiego programu XVIII edycji ,,Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”, zaś Szkoła Podstawowa w Kotle Dużym po raz pierwszy. To szczególne wyróżnienie dla małych wiejskich szkół. Nagrodą był wyjazd na ,,Zieloną Szkołę” do Centralnego Ośrodka Sportu Przygotowań Olimpijskich w Spale. W wyciecze brało udział 15 szkół z całej Polski. Były to delegacje dwójki uczniów i nauczyciela koordynatora z danej szkoły. Za osiągnięcie bardzo wysokich wyników SP Hejdyk: 832,1 kg puszek(48343 szt ) – średnio na 1/ucz to 10,5 kg oraz Kocioł Duży:461,4 kg ( 37620 szt)- średnio na 1/ucz to -8,39 kg/ucz otrzymały dodatkowe   miejsce i pojechało po 3 uczniów z każdej ze szkół.

W wyciecze uczestniczyli szkolni koordynatorzy : Małgorzata Ruszczyk- SP Hejdyk i Wiesława Siemion- SP Kocioł Duży wraz z 3- osobową delegacją uczniów ( najwięksi zbieracze puszek w szkołach). Cały koszt wycieczki pokrywała Fundacja Recal Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach w Warszawie, z którą szkoła Hejdyku współpracuje od 12 lat.

Zaproszeni uczestnicy Zielonej Szkoły mieliśmy zbiórkę w Warszawie, gdzie podstawiony był autokar, którym udaliśmy się w dalszą podróż. Następie dotarliśmy do Spały miejsca noclegów i wyżywienia. Po obiedzie udaliśmy się na basen, a następnie do parku linowego, który dla niektórych był próbą sił i dużej odwagi. Następnie odbyło się spotkanie, gdzie szkoły prezentowały wyniki osiągane w programie edukacyjnym Fundacji Recal w roku szkolnym 2013/14. Szkoła w Hejdyku została wyróżniona i wybrana do prezentacji działań w Radomsku podczas wizyty w fabryce jako lider w zbiórce puszek. Po kolacji dla uczniów były ciekawe gry i zabawy o podłożu ekologicznym.

Drugi dzień- to czas na zwiedzanie:

  • Wyjazd do Radomska- zwiedzanie nowoczesnej produkcji puszek fabryki Ball Packaging oraz Centrum Recyklingu RECAN- gdzie puszki są zgniatane, prasowane i skanowane
  • Grot Nadgórzyckich”- pozostałości po podziemnej kopalni piasku ( od końca XVIII do pocz. XX w.)
  • Rezerwatu Niebieskie Źródła – wywierzysko wypływu wód w skałach wapiennych

Po kolacji, podobnie jak dnia poprzedniego, uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych, quizach i zajęciach plastycznych, związanych z ochroną środowiska i recyklingiem.

Również z wielkim zainteresowaniem podziwialiśmy kompleks sportowy, gdzie trenują sportowcy przygotowujący się do olimpiad sportowych.

Ostatni, trzeci dzień pobytu, z jednej strony był miły, gdyż wręczono nam dyplomy, podziękowania za osiągnięcia w Programie, a z drugiej strony smutny, bo trzeba było wracać do domu.

Po drodze powrotnej zajechaliśmy do Mirchowa, gdzie zwiedzaliśmy nowoczesną fabrykę napojów firmy PepsiCo. Poznaliśmy cały proces produkcji napojów w puszkach i butelkach plastikowych. (Jako ciekawostka w ciągu 1godziny schodzi z taśmy 24000 sztuk napoi. Dzienny przerób cukru 100 t). Szkoda, że taka ,,Zielona szkoła” trwa tak krótko.

                                                                                              Małgorzata Ruszczyk

 

  Zdjęcia w galerii