To jest archiwalna wersja strony.
Najnowsze informacje znajdują się tutaj: www.jeziora.com.pl

Akcja czyszczenia budek lęgowych w SP Hejdyk

Szkoła Podstawowa w Hejdyku w ramach Wiosennych Działań na Warmii i Mazurach realizuje działania związaną z bioróżnorodnością- Szkolną Ostoją Przyrody. Zgłosiliśmy się do  udziału  II edycji ogólnopolskiego programu aktywnej edukacji ekologicznej ,,Nasza szkoła chroni ptaki” pilotażowanego przez Fundację Ochrony Głuszca w Warszawie. Otrzymanie tytułu laureata I edycji w ubiegłym roku jeszcze bardziej zmotywowało nas do kontynuowania tego programu. W ramach programu mamy rozwieszone budki lęgowe w lesie, które objęte są naszą obserwacją.

Rozpoczęliśmy  prace praktyczne w terenie. W poniedziałek 3.03.2014 r wyposażeni w odpowiedni sprzęt, przede wszystkim drabiny ruszyliśmy po zajęciach lekcyjnych do naszej małej ostoi przyrody. Praca została poprzedzona pogadanką Pana leśniczego , a zarazem myśliwego  Arkadiusza Ptaka z Leśnictwa Leśny Fort w Turośli na temat cel takiej akcji i zasad jej  przebiegu .Następnie zabraliśmy się do czyszczenia budek lęgowych. Zdjęliśmy zniszczone i zawiśliśmy  nowe( 6 szt).Z zaciekawieniem obserwowaliśmy to co zastaliśmy w budkach Były to różne rodzaje gniazd lub noclegownie ptaków. Wszystkie budki były zasiedlone. Każda z nich została przez ptaki zauważona i wykorzystana. Taki widok utwierdza nas w przekonaniu o celowości takiej akcji. Uczestniczyło w niej 13 uczniów,  4 nauczycieli: Józef Knyżewski, Ewa Stachelek oraz Katarzyna Wałuszko i Małgorzata Ruszczyk organizatorki wyprawy, a zarazem koordynatorki programu ,,Nasza szkoła chroni ptaki” . Jesteśmy bardzo dumni ,że już przygotowaliśmy budki ptakom do sezonu lęgowego. Czekamy teraz na wyniki zasiedleń w bieżącym roku. Dziękujemy Panu leśniczemu za pomoc  w przeprowadzeniu takich  prac oraz rodzicom , którzy przyjechali po uczniów po zajęciach w terenie.

                                                         Małgorzata Ruszczyk -  szkolny koordynator programu                                    ,,Nasza Szkoła chroni ptaki”

   Opis zdjęć : 

16:30- wyprawa z drabinami do lasu

16:40 – pogadanka Pana leśniczego

16:46 – pierwszą budkę otwiera Pan Arek

16:57- Ola czyści budkę

16:59- budki do zawieszenia

16:68 – Kuba z gniazdkiem z budki

16:80-  Ola i Kuba z gniazdkiem z budki

16:84 – Hubert czyści swoją budkę

16:86- Dominika czyści swoją budkę

17:01 – Gabryś mocuje budkę na drzewie

17:15- uczestnicy

17:03 –przygotowanie budki do zawieszenia

 

 

  Zdjęcia do obejrzenia w galerii